Mastitis, bakterijska upala dojke, predstavlja neprijatnost sa kojom se mogu suočiti dojilje. Iako većina majki koje doje ne doživi mastitis, neke se sa njim bore više puta. Ovaj problem često nastaje zbog začepljenja mlečnih kanala, uzrokujući bol i neprijatnost. Povećana osetljivost bradavica može se javiti između 3–6 dana nakon porođaja, a jedan od uzroka može biti rastezanje kolagenih vlakana ili oštećena koža na bradavicama. Bolne i ispucale bradavice mogu dovesti do prekida dojenja, što može dodatno zakomplikovati situaciju.
Zbog ovih izazova, pravilna nega je ključna za majke koje doje.
Mastitis se uglavnom javlja u prvih šest meseci, a najčešće u prvih nekoliko nedelja dojenja.
Higijena, pravilno dojenje i pravilno nošenje grudnjaka mogu značajno pomoći u prevenciji ove neprijatnosti. Ako se mastitis ipak razvije, leči se antibioticima koje prepisuje doktor.
Jasni znaci i simptomi
Jedan od glavnih simptoma mastitisa je bolna i upaljena dojka. Crvenilo i toplota na dodir su jasni pokazatelji da se infekcija razvija. Mnoge majke koje doje opisuju mastitis kao veoma bolno iskustvo koje može uticati na njihovu sposobnost da pravilno hrane bebu.
Preskakanje podoja ili nepravilno pozicioniranje tokom dojenja dodatno povećavaju rizik od ovih simptoma. Ovi simptomi su ozbiljni i zahtevaju brzu pažnju da bi se izbegle komplikacije.
Sličnosti sa gripom
Simptomi mastitisa mogu često podsećati na simptome gripa. To uključuje povišenu temperaturu, umor i opštu malaksalost. Majke mogu osećati iscrpljenost sličnu onoj koju osetimo tokom gripa. Iako simptomi mastitisa podsećaju na grip, inflamacija dojke i bol su jasno vidljivi i specifični za ovu infekciju.
Važno je prepoznati ove simptome na vreme kako bi se izbegle dodatne komplikacije.
Procenjuje se da svaka treća porodilja ima iskustva sa mastitisom tokom dojenja, što znači da je prepoznavanje simptoma ključno za sprečavanje daljih infekcija. Prva dva meseca nakon porođaja su period kada se infekcija najčešće javlja kod majki, a pravilna tehnika dojenja može značajno smanjiti rizik od mastitisa.
Ako imate simptome koji podsećaju na grip, obratite posebnu pažnju na promene na dojkama i konsultujte se sa lekarom kako biste osigurali zdravlje bebe i svoje zdravlje.
Mastitis kod beba: Rizik, uzroci i prevencija

Razumevanje uzroka i načina sprečavanja ove bolesti ključni su za očuvanje zdravlja i dobrobiti kako majke, tako i bebe. Ova sekcija pruža uvid u uzroci mastitisa, kako se bolest razvija i savete za prevenciju.
Uzroci mastitisa
Uzroci mastitisa mogu biti različiti, ali najčešće se vezuju uz začepljene mlečne kanale i oštećenja na bradavicama. Okvirno 90% problema s upaljenim ili ispucalim bradavicama uzrokovano je lošim položajem bebe pri dojenju.
Bakterije poput Staphylococcus aureus mogu dospeti do mleka zarobljenog u začepljenom kanalu, izazivajući infekciju. Prekomerno pranje bradavica sapunom takođe može dovesti do problema, uvek je dovoljno kupanje jednom dnevno.
Kako se bolest razvija
Bakterije dospevaju u začepljeni mlečni kanal kroz oštećenja na bradavici ili zbog prepunjenosti dojke. To može dovesti do zapušenja, infekcije i eventualno razvoja mastitisa. Prema statistici, zapušeni kanali, mastitis i apscesi manifestuju se zbog neredovnog dojenja ili lošeg položaja bebe pri sisanju.
Kod zapušenih mlečnih kanala, poboljšanje položaja bebe i nošenje prikladne odeće može pomoći u otklanjanju problema.
Prevencija
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Prevencija mastitisa uključuje nekoliko ključnih koraka. Redovno dojite bebu, najbolje na dva sata ili češće. Prvo ugroženu dojku jer beba tada najbolje sisa jer ima najveću glad. Korišćenje pumpice za mleko može pomoći kada je potrebno, a nežna masaža dojki i tuširanje toplom vodom ili korišćenje toplih obloga može poboljšati protok mleka.
Takođe, nošenje adekvatnog grudnjaka i održavanje higijene bradavica su ključni.
U slučaju problema, lekarska pomoć može biti neophodna, a antibiotici kao što su kloaksicilin ili eritromicin su često deo tretmana. Saveti za mame obuhvataju i redovnu neonatalnu negu kako bi se osigurala adekvatna zaštita i prevencija.
Zaključak
Razumevanje simptoma i uzroka mastitisa ključno je za efikasno upravljanje i lečenje ove bolesti.
Da biste uspešno predupredili mastitis, važno je da se pridržavate pravilnog dojenja, održavate higijenu i redovno ispumpavate mleko kada je to neophodno.
Zdravlje vaše bebe i vaše vlastito zdravlje su neraskidivo povezani sa pravilnim dojenjem.
Dojenje pruža bebi dragocena antitela koje pomažu u borbi protiv bolesti i ubrzavaju ozdravljenje.
Bebe koje sisaju majčino mleko gube manje kilograma tokom dijareje i ređe dolazi do dehidracije.
Nastojte da koristite ovaj roditeljski vodič kao osnovu za pravovremeno prepoznavanje i prevenciju mastitisa, čime ćete osigurati najbolje moguće zdravlje za vas i vašu bebu.